poniedziałek, 5 września 2016

Nowy rok w dziecięcej służbie zdrowia?



Minął pierwszy września, w Polsce zaczął się nowy rok szkolny a w Niemczech nowy rok, ale zmian. Nie jest ich co prawda zbyt dużo, ale myślę że są na tyle pożyteczne ważne, iż warto o nich wspomnieć w tym poście.

1. NOWA KSIĄŻECZKA ZDROWIA DZIECKA
Tak zwany "Gelbe Heft", przeszedł metamorfozę. Wzbogacony został o stronę, która jest pewnego rodzaju zaświadczeniem i dowodem na to, iż dziecko regularnie chodzi na lekarskie kontrole oraz szczepionki. Taką stronę można bez problemu oderwać i przedstawić np. w przedszkolu, szkole lub urzędzie (jeśli jest to wymagane). Wcześniej rodzice dziecka musieli po takie zaświadczenie udać się do swojego pediatry (my także). 
Czy każdy otrzyma nową książeczkę? Nie. Otrzymają ją oczywiście rodzice tuż po urodzeniu dziecka (od 1 września 2016) oraz Ci, których dziecko nie miało jeszcze badania U6 (otrzymują ją od lekarza pediatry). Natomiast Ci, którzy wybierają się na U7 (czyli tak jak my), posługują się nadal starym zeszycikiem.

2. BADANIE NA MUKOWISCYDOZĘ
Każdy rodzic od września będzie mógł wyrazić zgodę na dodatkowe badanie krwi, aby wykluczyć chorobę jaką jest mukowiscydoza. To badanie będzie można wykonać w pierwszych 4 tygodniach życia maluszka. Dzięki ewentualnemu, wczesnemu wykryciu choroby, lekarze będą mogli bardzo szybko rozpocząć leczenie. 

3. MIEJ OCZY I USZY SZEROKO OTWARTE
Lekarze będą prowadzili większy nacisk na badania wzroku i słuchu. 

4. RODZIC <=> DZIECKO
Każdy pediatra obowiązkowo musi opisać relację pomiędzy dzieckiem a rodzicem, gdy widzi niepokojące rzeczy.

5. SŁUŻBA ZDROWIA SŁUŻY DOBRĄ RADĄ
Porady na temat odżywiania dzieci, karmienia piersią, wychowania, szczepień itp. będą teraz przez nas, rodziców, częściej słyszane od pediatrów. Ponadto po pierwszym badaniu naszego dziecka, rodzice otrzymują informacje na temat pierwszej pomocy malucha. A jak to sprawdzi się w rzeczywistości? Czas pokaże :) 

6. SZCZOTKA, PASTA, KUBEK, CIEPŁA WODA...
Nacisk był, ale ma być jeszcze większy. Lekarze będą poświęcali jeszcze więcej uwagi na stan uzębienia dzieci, terminy kolejnych wizyt a w razie niepokojących sytuacji ząbków, odsyłali do stomatologa w trybie pilnym. 


Share:
Scroll To Top