czwartek, 19 listopada 2015

Numer indetyfikacyjny dziecka, czyli zmiany w Kindergeld 2016




Prawie każdy z nas, gdy tylko zaczyna się Nowy Rok, składa jakieś obietnice lub przyżeczenia albo wprowadza jakieś zmiany w swoim dotychczasowym życiu. Idąc tym tropem, Familienkasse również ma dla nas nowości. Co prawda, decyzję o zmianach dotyczących wypłat 'Kindergeld' podjęto juz w czerwcu 2015, lecz faktem jest, że nowe zasady wejdą w życie już od stycznia 2016r. .

OBOWIĄZKOWO przy wypełnianiu wniosku o 'Kindergeld' mamy podać numer identyfikacyjny ('steuerliche Identifikationsnummer') nie tylko swojego dziecka, ale także swój.


Zapytacie "po co to wszystko?". A no po to, że w ostatnich latach było dość sporo wyłudzeń tegoż zasiłku. Podanie numeru identyfikacyjnego (odpowiednik polskiego numeru NIP), pozwoli uniknąć podwójnej wypłaty 'Kindergeld' temu samemu dziecku. I słusznie. Kiedyś trzeba było zrobić z tym porządek, a lepiej późno niż wcale.

Numer identyfikacyjny jest wydawany TYLKO RAZ i jest ważny przez całe życie, niezależnie od zmiany adresu zamieszkania, pracodawcy czy też zmiany stanu cywilnego. Jest on wysyłany od 2008r. pocztą do każdej osoby, która posiada meldunek w Niemczech. Zdarza się jednak tak, że osoba meldunku w Niemczech nie posiada i mieszka poza ich granicami, ale podlega ustawie podatkowej. W takim wypadku numer indentyfikacyjny pomimo wszystko jest wysyłany. 

Ciekawostki...:
* numer ID jest automatycznie nadawany nowo narodzonym dzieciom w Niemczech oraz imigrantom
* urodzeni przed 2008r. muszą sami wnioskować o numer ID 

Gdzie znajdę numer identyfikacji podatkowej?

Jeśli nie otrzymaliśmy potwierdzenia o nadaniu takiego numeru z urzędu lub gdzieś się nam zapodział, łatwo go odnajdziemy w zeznaniu podatkowym 'Lohnsteuerbescheid', które otrzymujemy na koniec roku (osoby zatrudnione) lub w tak zwanym oświadczeniu podatku dochodowego 'Einkommensteurebescheid' (osoby prowadzące własną działalność). Oczywiście możemy udać się także do urzędu skarbowego 'Finanzamt' z ważnym dokumentem tożsamości i tam taką informację uzyskać - telefonicznie nie uzyskamy takiej odpowiedzi. Natomiast jeśli potrzebujemy pisemnie potwierdzenia z nadaniem numeru ID, wystarczy złożyć wniosek na tej stronie <<<KLIK>>> i ponownie, w ciągu 6 tygodni, zostanie do nas wysłany. 

Co z numerem ID dla dziecka, które jest zameldowane w Polsce i tam też przebywa?

Każde państwo ma swoje własne numeru identyfikacyjne, które są nadawane automatycznie po urodzeniu lub w późniejszym terminie. Jest on wydawany na takiej samej zasadzie - raz na całe życie tylko dla jednej osoby. Takim numerem np. w Polsce może być numer PESEL.

Czy to oznacza, że jeśli nie zgłosimy do 01.01.2016r. swojego numeru ID oraz dziecka, to zasiłek zostanie wstrzymany?

I tu Was chyba wszystkich zaskoczę. NIE! Zasiłek 'Kindergeld' nie zostanie wstrzymany wraz z nowym rokiem, jeśli zapomnimy podać numer ID do 'Famielienkasse'. Możemy poinformować o nim urząd przy najbliższym kontakcie UWAGA! PISEMNIE!, ale absolutnie nie musi to być dokładnie 01.01.2016 ani przed. Może być, ale nie musi. Podana data została po to, aby najzwyczajniej w świecie o tym nie zapomnieć. Tak jak i wszędzie istnieje tak zwany 'okres przejściowy', który w tym wypadku trwa DO KOŃCA 2016r.. I tutaj, jeśli pomimo tego okresu, nie dostarczymy numerów ID do 'Familienkasse', zasiłek zostanie wstrzymany oraz będziemy musieli dokonać zwrotu zasiłków za cały 2016 rok. BZst (Bundenscentralamt für Steuern) czyli Federalny Centralny Urząd Skarbowy wraz z 'Familienkasse', sam może (ale nie musi) wyszukać, czy ktoś taki numer posiada czy też nie, znając nasze imię i nazwisko, datę urodzenia oraz adres. Wtedy zostaniemy o tym fakcie powiadomieni drogą pocztową.

Jak wygląda proces otrzymania zasiłku 'Kindergeld' dla nowo narodzonych dzieci?

Na początku otrzymujemy akt urodzenia dziecka ('Geburtsurkunde'). Następnie, jeśli dziecko nie urodziło się w Niemczech, meldujemy naszego szkraba na podstawie aktu urodzenia, a następnie czekamy na numer ID ('steuerliche Identifikationsnummer'). Nie mając numeru ID, nawet jeśli złożymy wniosek o 'Kindergeld', nie zostanie on w ogóle rozpatrzony. Tak więc czekamy cierpliwie na pismo z numerem identyfikacyjnym. 


POWYŻSZE INFORMACJE SĄ POTWIERDZONE ZARÓWNO PRZEZ FAMILIENKASSE JAK I FEDERALNY CENTARLNY URZĄD SKARBOWY.

* oświadczenie Federalnego Centralnego Urzędu Skarbowego <<<KLIKNIJ>>> 





źródło informacji: http://www.kindergeld.org/kindergeld-2016.html




Share:

wtorek, 3 listopada 2015

Kitagutschein - część pierwsza



Post, na który czekaliście, pytaliście w końcu ujrzał światło dzienne. Zaczniemy więc do teorii a w drugim poście przejdziemy do praktyki, czyli jak wypełnić wniosek.

Kita-Gutschein
to nic innego jak pewnego rodzaju voucher, który będzie stwierdzał ilość godzin pobytu w przedszkolu naszego dziecka; to jest nasz tak zwany "złoty bilet", ponieważ bez tego nie dostaniemy żadengo miejsca w Kicie (Kindergarten/przedszkole)

Wniosek
możemy go pobrać w formacie PDF <<<pobierz>>> lub wypełnić go ONLINE (ten akurat dotyczy Berlina) <<<tutaj>>>, który na koniec drukujemy i wysyłamy pocztą na podany adres

Ponadto...
porzebujemy oprócz wniosku dosłownie "sterty" innych dokumentów oto lista:

 wniosek
 potwierdzenie meldunku rodziców
 kopia dowodu osobistego dziecka lub paszport
 kopia aktu urodzenia dziecka
 pełnomocnictwo jednego z rodziów na wystąpienie o wniosek Kita-Gutschein, jeśli drugie nie ma w pełni praw rodzicielskich
 dokument od pracodawcy na temat naszych godzin pracy
 potwierdzenie od pracodawcy o Elternzeit oraz potwierdzenie przyznania Elterngeld
 dokumenty stwierdzające nasze dodatkowe zajęcia, np. studia, kursy językowe itp.
 dowód rejestracji własnej działalności (Selbstäntigkeit) lub wolnego zawodu (freiberufliche Tätigkeit) , np. Gewerbeanmeldung, Bescheinigung vom Finanzamt
 umowa dotycząca praktyk, jeśli takie odbywamy
 jeśli jesteście zarejestrowani jako osoby bezrobotne, wtedy wymagane jest potwierdzenie z agencji pracy (Agentur für Arbeit lub Jobcenter) lub dowód na zapotrzebowanie zasiłku ALG I
 dokument stwierdzający naszą sytuację dochodową (Einkommenssituation)
 zeznanie podatkowe (Einkommensteuerbescheid) za ostatni rok / jeśli nie jest jeszcze rozliczony, wymagane jest zaświadczenie o dochodach za rok ubiegły /
 rodzice, którzy w ostatnim roku nie byli w żadnym stosunku do pracy, muszą przedłożyć potwierdzenie rejestracji w Jobcenter oraz powterdzenie otrzymania Elterngeld, Mutterschaftsgeld lub potwierdzenie otrzymania stypendium lub potwierdzenie otrzymania renty i dodatkowych dokumentów dotyczących renty

Wniosek o Kita-Gutschein składamy nie wcześniej jak 9 miesięcy i nie później jak 2 miesiące przed pójściem naszego dziecka do przedszkola. Czas oczekiwania wynosi od 6 do 8 tygodni.

U nas jest troszkę inaczej, ponieważ wszystkie dokumenty wysłaliśmy 20 sierpnia, a dopiero na początku października otrzymaliśmy informację zwrotną o dosłaniu jeszcze kilku dokumentów. Czas na dostarczenie mamy do 20 listopada tak więc nadal je kompletujemy. Mam nadzieję, że się wyrobimy, w przeciwnym razie cały proces będzie zaczynany od początku.

<<<wniosek o Kitagutschein-część druga>>>


Share:
Scroll To Top