piątek, 31 lipca 2015

Plac zabaw w Berlinie dla dzieci poniżej 1-go roku życia

Małe dochodzenie w poszukiwaniu placy zabaw dla Szkrabów poniżej 1-go roku życia nadal w toku. Aczkolwiek podzielę się z Wami naszymi odkryciami. Być może część z nich jest dla Was znana, ale pomimo to zamieszczam bardzo krótką listę.

1. Stargarderstr. 50 / Prenzlauer Berg

Niewielki plac zabaw dla maluchów zlokalizowany w dzielnicy Prenzlauer Berg. Nie ma tu zbyt wielu atrakcji, ale piasek, wielkie, kręcące się koło z siatą i parę innych drobnostek sądzę, że zadowoli dzieca - przynajmniej u nas sie sprawdziło :)


2. Sredzkistr. 60 / Prenzlauer Berg

Tym troszkę byłam zawiedziona, bo jest on raczej nastawiony na dzieciaki nieco strasze. Ale dla tych poniżej roku też się coś znajdzie. Plusem jest też chyba to, że niedaleko jest fajna kafejka dla dzieci Zuckerschnute

źródło: http://www.ihrspielplatz.de/Berlin/587-Allgemeiner-Spielplatz-Sredzkistr-60.aspx

3. Wundtstr. 42 / Charlottenburg-Wilmersdorf

Niesamowity! Narazie najlepszy na jaki trafiliśmy. Zlokalizawany kawałeczek od nas, ale warto było. Jest nawet blisko wody. Poza tym niedaleko jest też kilka innych, do których co prawda nie zdążyliśmy zajrzeć, ale wszystko przed nami. Mnóstwo atrakcji dla maluchów poniżej roku i co za frajda!



4. Pasteurstr. 14 / Prenzlauer Berg

Kolejny, niewielki, zanleziony przez przypadek. Również lokalizacja Prenzlauer Berg. Dwie huśtawki, koło z siatą, domek i jakieś siedziska do bujania. Tyle możecie od niego oczekiwać. 



To udało nam się do tej pory odwiedzić. Mało i ograniczenie co prawda do Prenzlauer Berg, ale... to nasze :) Czekamy na Wasze małe odkrycia, a po więcej odsyłam na genialną stronkę IHR SPIEL PLATZ gdzie znajdziecie palce zabaw według dzielnic Berlina. 







Share:

niedziela, 12 lipca 2015

Dziecko = mały "szkodnik"

Zgadnijcie co kryje się pod tytułem posta ;) Nie bez powodu nazwałam dziecko "małym szkodnikiem", bo tak naprawdę to uczy się ono na bieżąco rozróżniać co jest dobre a co złe, co wolno, a czego nie powinno się robić. Nie ma jeszcze tej świadomości, że coś może ulec zniszczeniu. Ale do rzeczy. Czy którykolwiek z rodziców, z Was, zastanawiał się nad ubezpieczeniem, które będzie pokrywało koszty szkód, wyrządzonych przypadkowo przez naszego Szkraba? Jeśli nie, podsuwam link, w którym takie ubezpieczenie możecie bardzo łatwo nabyć (OC / 'Haftpflichtversicherung' ). Jest tam mnóstwo firm ubezpieczeniowych, mnóstwo cen, cenników itp. . Możemy też ubezpieczyć siebie, całą rodzinę a nawet psa. Wystarczy wpisać swoje dane i gotowe! Kwota przeważnie jest płacona jednorazowo raz do roku, a my będziemy mieli przynajmniej trochę spokojniejszą głowę :) 

<<< PRZEJDŹ DO UBEZPIECZENIA >>>
Share:

niedziela, 5 lipca 2015

Jak uzyskać niemieckie obywatelstwo dla dziecka?



Natchnienie do tego posta zawdzięczam koleżance  . Pod jej postem (i nie tylko, bo widziałam takich kilkanaście), nawiązała się dyskusja, która zrodziła w mojej głowie pytanie, jak uzyskać niemieckie obywatelstwo dla swojego dziecka.

Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Trzeba natomiast spełnić kilka podstawowych warunków, które zaraz wymienię.

Według prawa, dziecko nabywa obywatelstwo po rodzicach (prawo krwi), a nie po miejscu urodzenia (prawo ziemi).  W przypadku, kiedy obydwoje rodziców są obcokrajowcami (np. mama Polka, tato Brytyjczyk), dziecko z reguły dziedziczy obywatelstwo matki.

Jak uzyskać obywatelstwo niemieckie poprzez urodzenie? (warunki; dotyczy rodziców, którzy są cudzoziemcami):
 jedno z rodziców przebywa w Niemczech od conajmniej 8 lat w Niemczech /legalnie i na stałe/

oraz 

 posiada pozwolenie na pobyt na czas nieokreślony (Auftenhalserlaubnis)

ponadto
gdy dziecko ukończy 18 lat, musi zadekralować do 23 roku życia, czy chce zachować nadal obywatelstwo niemieckie czy drugiego Państwa (tyczy się w przypadku dzieci posiadających podwójne obywatelstwo); musi przy tym zrzec się pisemnie obywatelstwa drugiego Państwa

Jeśli takiego oświadczenia nie złoży przed ukończeniem 23 lat, traci automatycznie obywatelstwo niemieckie.

Poniżej zamieszczam link do pobrania wniosku o uzyskanie niemieckiego obywatelstwa. Jeśli chcielibyście, aby wniosek został przetłumaczony na język polski, dajcie znać w komentarzach.
<<< KLIKNIJ TUTAJ >>>

Oprócz wypełnionego wniosku, należy przedłożyć następujące dokumenty:
• kopia dokumentu tożsamości (jeśli już jest; strona ze zdjęciem paszportowym)
• akty urodzenia
• akt małżeństwa

Mam nadzieję, że te informacje rozwieją w końcu wątpliwości rodziców co do nadania obywatelstwa swojemu dziecku.


źródło: http://www.gesetze-im-internet.de/rustag/BJNR005830913.html
Share:
Scroll To Top