poniedziałek, 30 marca 2015

Kosmetyki dostępne w Niemczech do pielęgnacji niemowląt i dzieci - BALSAMY, MLECZKA, KREMY DO CIAŁA

Analizy kosmetyków ciąg dalszy. Jeśli ktoś przegapił post dotyczący kosmetyków do kąpieli, to zapraszam tutaj  <<<KLIK>>> .

Po kąpieli wypadałoby ciałko dziecka dodatkowo nawilżyć. Sprawdźmy więc gdzie kryje się mniejsze "zło". Analiza będzie, mam nadzieję, bardziej czytelna niż poprzednia (bez wymieniania szeregu składników).

1. Bübchen Milk - mleczko do ciała

Mleczko do ciała dla niemowląt, które szczyci się 50-letni doświadczeniem w pielęgnacji, zawiera olej z nasion słonecznika, regenerujące naskórek, wzmacnia oraz zmiękcza.  Plus za masło shea w składzie (jedyna substancja nawilżająca). Natomiast bardzo zawodzi składnik, który nie powinien być dodawany w kosmetykach dla dzieci a tym bardziej niemowląt. Mowa o wodorotlenku sodu, który jest substancją skażającą ale też reguluje pH. Na takim kosmetyku powinien widnieć napis "unikać kontaktu z oczami" oraz "chronić przed dziećmi" . Jest on tutaj w znikomej ilości, ale jest. Skąd pomysł na dodanie go właśnie tutaj? Nie wiem. Ja jestem na NIE.

ocena: 3/10


2. HiPP Babysanft Milk-Lotion "Sensitiv" - mleczko-balsam do skóry wrażliwej

Nie ma w nim substancji alergizujących ani nie posiada żadnych ograniczeń w stosowaniu u dzieci. Zawiera masło shea oraz olej migdałowy, które nawilżają, odżywiają i regenerują skórę. Natomiast producent nie uniknął konserwantów (Phenoxyethanol). Kosmetyk zawiera "Phantenol", który może (ale nie musi) zatykać pory i przyczyniać się do powstawania zaskórników, ale jest to doskonały składnik nawilżający i regenerujący. Parabenów brak. Jak dla mnie w porządku.

ocena: 7/10

3. Babydream Extra Sensitive Lotion parfümfrei - balsam bezzapachowy do skóry wrażliwej

Ubogi i prosty w składzie, nie znaczy kiepski. Posiada masło shea, panthenol, witaminę E (bardzo mało, ale jest), czyli substancje nawilżające i odżywiające skórę. Mały minus, bo w śladowych ilościach, za konserwant (Ethylhexylglycerin) i kwas cytrynowy. Kosmetyk bez większych zastrzeżeń.

ocena: 7/10

4. Penaten Intensiv - Lotion - balsam

Sporo i niepotrzebnie. Penaten wyrobił sobie markę, ale ten balsam dobrze o nich nie świadczy. Płynny silikon, wodorotlenek sodu (wspomniałam o nim wcześniej), karbomer (w nadmiernych ilościach powoduje swędzenie skóry oraz stan zapalny), a także glikol, to tylko niektóre ze "wspaniałych" dodatków tego kosmetyku. Moim zdaniem wstyd i hańba dodawać coś takiego do pielęgnacji delikatnej skóry naszych maluchów. Zawiera też, w dość dużej ilości, skrobię kukurydzianą (Zea Mays Starch), która idealnie nadaje się do skóry tłustej lub mieszanej. Ale w przypadku niemowląt, może ją jeszcze bardziej wysuszać. Plus za  główne składniki jakimi są olej sojowy oraz z pestek słonecznika, które pełnią rolę emolientu zawierającego witaminę E.

ocena: 2/10

5. Weleda Baby Calendula Pfelgemilch - pielęgnacyjne mleczko

Wielki plus za dużą ilość oleju sezamowego, który doskonale nadaje się do pielęgnacji suchej skóry czy też podrażnień. Jednym słowem idealny do pielęgnacji malucha! Ponadto zawartość oleju ze słodkich migdałów, wosku pszczelego czy też masła kakaowego, natłuszcza, nawilża i wygładza skórę. Wielu z Was martwi zapewne fakt alkoholu w składzie mleczka - zupełnie niepotrzebnie. W tym wypadku jest to, tak zwany alkohol dobry, czyli zmiękczające i pomaga innym substancjom wnikać w głąb skóry. Czy jest się do czego przyczepić? Można. Zawiera dość sporo substancji powodującej zatykanie porów.

ocena: 9/10

6. Baby Seba med Lotion - balsam

Pierwsze co się rzuca w oczy to oleje parafinowe. Oczywiście pozostawiają skórę gładką i są stosowane w kosmetykach głównie do skóry wrażliwej czy też atopowej. Jedno wielkie ALE - blokują one dostęp powietrza do skóry co utrudnia pozbywanie się toksyn. Druga rzecz to zawartość silikonów. Trzecia to niestety ten "zły" alkohol, który powoduje wysuszanie skóry (Benzyl Alcohol). A teraz coś dobrego. Zawiera ekstrakt z rumianku, lecytynę, która zmiękcza i odżywia skórę oraz alantoinę odpowiadającą za m.in. regenerację skóry, łagodzenie podrażnień, nawilżanie, wygładzanie.  Ogólnie szału nie ma.

ocena: 4/10


6. Bellybutton Baby Streichelzart Pfelgecreme Gesicht & Körper - krem do pielęgancji twarzy i całego ciała

Spora zawatość oleju migdałowego, oleju słonecznikowego, masła shea i pochodnej witaminy E - to się ceni. Ale czym byłby kosmetyk bez szkodliwych substancji? Wysoka pozycja oleinianu glicerylu nie jest dobra, bowiem może on podrażniać skórę i powodować wypryski. Dodano tu również wodorotlenek sodu oraz substancje konserwujące, które mogą powodować podrażnienia. 

ocena: 6/10

7. Nivea Baby pure & sensitive Milch - mleczko do skóry wrażliwej

Wow! Ciekła parafina na drugim miejscu w składzie, nie oznacza rewelacji. Tak jak pisałam wcześniej, pomimo iż wygładza skórę, to blokuje jej oddychanie. Następna w kolejce jest gliceryna, która może blokować pory i podrażnić skórę. To, że dodano tu w niewielkich ilościach wyciąg z wiesiołka czy masło shea, wcale nie ma znaczenia przy całej reszcie. I tu zaczyna się dramat. Silikony na 6 miejscu? Karbomer? Szał w sensie negatywnym. Pozostały skład nie jest wart opisania- same alkohole tłuszczowe, przeciwutleniacz powodujący podrażnianie skóry i konserwanty. Nivea tutaj się nie popisała.

ocena: 1/10



źródła: http://luskiewnik.strefa.pl, http://kosmetykinaturalne.blogspot.com


Share:

czwartek, 12 marca 2015

Kosmetyki dostępne w Niemczech do pielęgnacji niemowląt i dzieci - KĄPIEL

Moim zdaniem temat rzeka...Kiedyś natrafiłam na genialną stronkę 'Sroki', dzięki której dowiedziałam się o istnieniu składnika dodawanego do kosmetyków jakim jest nieszczęsny SLS (Sodium Laureth Sulfate). Od tamtej pory unikałam wszelkiego rodzaju szamponów, żeli czy kremów z dodatkiem tejże substancji. SLS w wielkim skrócie to nic innego jak tania substancja, która służy do czyszczenia, odłuszczania i mycia....podłóg, urządzeń oraz pomieszczeń! Więcej poczytacie TUTAJ. A skoro ja staram się wyszukiwać kosmetyków w miarę 'nieszkodliwych', to tym bardziej zwracałam uwagę na te dla małych szkrabów. Każdy skład analizowałam i wybierałam zbliżone do 'naturalnych' (choć odrobinę). Wniosek jest jeden - im mniej w składzie chemii tym lepiej! Ciąg niekończących się 'dobroci', olei czy też ziół, na pewno nie wpłynie dobrze na wrażliwą skórę małego dzieciątka. Znacie to powiedzenie 'co za dużo to nie zdrowo'? Tu sprawdzi się ono idealnie!

O BIO kąpielach pisałam we wcześniejszym poście. Kosmetyki najlepsze do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka, to te naturalne, np. oliwa z oliwek czy też mleko mamy. Ale jeśli już się pokuszamy o żele czy płyny do kąpieli (bo kiedyś w końcu trzeba), warto wiedzieć, co tak naprawdę kryje się pod świetnymi hasłami reklamowymi. Zrobiłam więc małą analizę kosmetyków, na które natrafiłam w Niemczech.


Jak czytamy skład kosmetyków? Bardzo prosto. Są one wymienione w takiej kolejności, w jakiej jest ich najwięcej, czyli jeśli pozycja pierwsza to Aqua (woda) to oznacza, że wody w danym kosmetyku jest najwięcej. Analogicznie ostatnia pozycja, to składnik o najmniejszej zawartości.


1. Bübchen Baby Bad - płyn do kąpieli


Skład:

Aqua - woda
Disodium Cocoamphodiacetate - mieszanina soli sodowych, glicynianów, kwasów tłuszczowych i oleju kokosowego - bardzo łagodna substancja myjąca
Cocamidopropyl Betaine - łagodny składnik myjący pochodzący m.in. z reakcji oleju kokosowego; jest bezpieczny jako środek w kosmetykach spłukiwanych (żele, mydła itp.) 
Glycerin - gliceryna, substancja nawilżająca
PEG-120 Methyl Glucose Dioleate - emulgator, umiarkowanie niebezpieczny (w zależności od użytkowania), nie jest polecany do stosowania na uszkodzoną skórę, ponieważ może pogorszyć jej stan
Panthenol - pantenol, prowitamina B5, substancja nawilżająca, działanie przeciwzapalne, przyspiesza regenerację naskórka 
Parfum - substancja zapachowa  
Chamomilla Recutita Extract - ekstrakt z rumianku pospolitego, stosowany w produktach leczniczych, ma działanie przeciwzapalne, łagodzące 
Coco-Glucoside - substancja myjąca, biodegradowalna, emulgator, niewrażliwa na zmiany pH, otrzymywany na bazie oleju kokosowego i cukrów owocowych
Hydrolyzed Wheat Protein - hydrolizat protein pszenicy, utrzymuje wodę w naskórku powodując działanie nawilżające, zmiękczające i wygładzające
Gryceryl Oleate - emolient tłusty, emulgator, w produktach myjących stosowana jest jako substancja renatłuszczająca  
Polysorbate 20 - emulgator, substancja dobrze tolerowana przez skórę, biodegradowalna, nie wykazuje działania rakotwórczego ani mutagennego
Caprylyl Glycol - glikol kaprylowy, emolient tłusty, substancja zapobiegająca wysychaniu w kosmetyku
Dipropylene glycol - stosowany jako zmiękczacz lub rozpuszczalnik,  nie powoduje podrażnień, nietoksyczna substancja
Glyceryl Caprylate - emolient tłusty, emulgator
Heliotropine - stosowany jest w przemyśle perfumeryjnym jako składnik kompozycji zapachowych
Citric Acid - kwas cytrynowy, działanie złuszczające (usuwa przebarwienia i rozjaśnia skórę), regulator pH
Zinc Sulfate - siarczan cynku, substancja ściągająca, nieumyślne spożycie w niewielkich ilościach jest bezpieczne, w nadmiernych ilościach może powodować uszkodzenie żołądka, nudności lub wymioty
Tocopherol - witamina E, substancja o działaniu przeciwutleniającym, hamuje proces starzenia się skóry, wzmacnia barierę naskórkową, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, poprawia ukrwienie skóry, zapewnia trwałość produktów, wydłuża przydatność ich użycia
CI 42051 - błękit patentowy, barwnik nieszkodliwy, dostarczany najczęściej jako sól sodowa


20 składnikowy. Za bardzo nie ma się do czego przyczepić w tym składzie. Trochę emolientów, substancji nawilżających i łagodzących. 
Szkoda tylko, że PEG jest tak wysoko a witamina E tak bardzo nisko.
Oceniam go 7/10. 


2. Babydream Wasch- & Duschcreme - krem do kąpieli

Skład: 
Aqua - woda
Lauryl Glucoside - substancja myjąca, łagodna dla skóry, emulgator, bezpieczna dla środowiska, biodegradowalna
Cocamidopropyl Betaine - łagodny składnik myjący pochodzący m.in. z reakcji oleju kokosowego; jest bezpieczny jako środek w kosmetykach spłukiwanych (żele, mydła itp.) 
Glycerin - gliceryna, substancja nawilżająca
Sodium Cocoamphoacetate - bardzo łagodna substancja myjąca dla skóry, ma czynności łagodzące wywołane drażniącym środkiem SLS, substancja pianotwórcza
Acrylates Copolymer - stosowany głównie w kosmetykach do włosów, odpowiada za lepkość konsystencji kosmetyku, przedłuża jego trwałość
Coco-Glucoside - substancja myjąca, biodegradowalna, emulgator, niewrażliwa na zmiany pH, otrzymywany na bazie oleju kokosowego i cukrów owocowych
Gryceryl Oleate - emolient tłusty, emulgator, w produktach myjących stosowana jest jako substancja renatłuszczająca  
Parfum - substancja zapachowa 
Sodium Cocoyl Glutamate - substancja myjaca, będąca kombinacją kwasu glutaminowego i naturalnych kokosowych kwasów tłuszczowych
Sodium Lauryl Glucose Carboxylate - łagodna substancja myjąca, pochodzi z oleju kokosowego oraz pochodnych cukru, stosowana w kosmetykach organicznych
Glyceryl Caprylate - emolient tłusty, emulgator
p-Anisic Acid - substancja zapachowa
Sodium Hydroxide - wodorotlenek sodu, regulator pH, dopuszczalny tylko w ograniczonym stężeniu
Aloe Barbadensis Leaf Juice Powder - sok z liści aloesu, działanie przeciw zapalne
Citric Acid - kwas cytrynowy, działanie złuszczające (usuwa przebarwienia i rozjaśnia skórę), regulator pH

16 składnikowy, im mniej chemii tym lepiej. W sumie na moje oko ok. Brak PEG-ów, przewaga substancji myjących nad emolientami. 
Ocena 8/10.

3. WELEDA Baby Calendula Waschlotion & Shampoo - emulsja do kąpieli oraz szampon


Skład: 
Aqua - woda
Coco-Glucoside - substancja myjąca, biodegradowalna, emulgator, niewrażliwa na zmiany pH, otrzymywany na bazie oleju kokosowego i cukrów owocowych
Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil - olej ze słodkich migdałów, emolient tłusty
Alcohol - alkohol
Disodium Cocoyl Glutamate - substancja pozyskiwana z oleju kokosowego oraz pochodnych cukru, substancja myjąca i pieniąca, dobrze tolerowany przez skórę delikatną oraz skłonną do alergii
Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil - olej sezamowy, odżywia skórę
Glycerin - gliceryna, substancja nawilżająca
Chondrus Crispus (Carrageenan) Extract - wyciąg z karagenu, zawiera prowitaminę A oraz sole mineralne, nawilża
Sodium Cocoyl Glutamate - substancja myjaca, będąca kombinacją kwasu glutaminowego i naturalnych kokosowych kwasów tłuszczowych
Calendula Officinalis Flower Extract - ekstrakt z nagietka lekarskiego, wykazuje właściwości przeciwzapalne, przyspiesza proces gojenia ran, działa ściągająco i chroni przed podrażnieniami
Xanthan Gum - zagęstnik
Lactic Acid - kwas mlekowy, substancja nawilżająca, stosowany głównie do skóry suchej czy przesuszonej
Parfum - substancja zapachowa
Limonene - składnik kompozycji zapachowych, imituje zapach skórki cytrynowej, znajduje się na liście potencjalnych alergenów
Linalool - składnik kompozycji zapachowych, imituje zapach konwalii, znajduje się na liście potencjalnych alergenów

15 składnikowy. Mało składników, sporo olei - za to plus. Posiadacz alkoholu (wysusza), karagenu (substancja rzekomo rakotwórcza), Calendula w bardzo małych ilościach - za to minus.
Ocena 6/10.

4. Penaten Bad- & Shampoo Kopf-bis-Fuß - żel do kąpieli oraz szampon

Skład: 
Aqua - woda
Coco-Glucoside - substancja myjąca, biodegradowalna, emulgator, niewrażliwa na zmiany pH, otrzymywany na bazie oleju kokosowego i cukrów owocowych
Cocamidopropyl Betaine - łagodny składnik myjący pochodzący m.in. z reakcji oleju kokosowego; jest bezpieczny jako środek w kosmetykach spłukiwanych (żele, mydła itp.)
Citric Acid - kwas cytrynowy, działanie złuszczające (usuwa przebarwienia i rozjaśnia skórę), regulator pH
Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer - stosowany w preparatach do włosów (wygładza i zmiękcza), tworzy na powierzchni włosów film, dzięki czemu ogranicza ucieczkę wody i odpowiednio nawilża, zwiększa lepkość substancji, przedłuża trwałość kosmetyku
Sodium Chloride - chlorek sodu, substancja stosowana do hignieny jamy ustnej aby polerować i redukować nieprzyjemny zapach
Gryceryl Oleate - emolient tłusty, emulgator, w produktach myjących stosowana jest jako substancja renatłuszczająca  
p-Anisic Acid - substancja zapachowa
Sodium Hydroxide - wodorotlenek sodu, regulator pH, dopuszczalny tylko w ograniczonym stężeniu
Phenoxyethanol - substancja konserwująca, chroni kosmetyk przed zakażeniem bakteryjnym
Sodium Benzoate - substancja konserwująca, chroni kosmetyk przed zakażeniem bakteryjnym
Parfum - substancja zapachowa


12 składnikowy. Najmniejsza ilość jak do tej pory, ale moim zdaniem nic wartościowego w nim nie ma. Przewaga substancji myjących i jeszcze ten chlorek sodu. Dodatkowo kwas cytrynowy jest bardzo wysoko. Jestem na NIE.
Ocena 4/10.

5. HiPP Babysanft Waschgel für Haut & Haar "Sensitiv" - delikatny żel do kąpieli oraz szampon

Skład: 
Aqua - woda


Hydrogenated Starch Hydrolysate - nawilża, wzmacnia wrażliwą skórę, zmiękcza
Sodium Cocoamphoacetate - bardzo łagodna substancja myjąca dla skóry, ma czynności łagodzące wywołane drażniącym środkiem SLS, substancja pianotwórcza
Cocamidopropyl Betaine - łagodny składnik myjący pochodzący m.in. z reakcji oleju kokosowego; jest bezpieczny jako środek w kosmetykach spłukiwanych (żele, mydła itp.)
Lauryl Glucoside - substancja łagodna dla skóry, substancja myjąca - usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów, emulgator, substancja pianotwórcza
Sodium Chloride - chlorek sodu, substancja stosowana do hignieny jamy ustnej aby polerować i redukować nieprzyjemny zapach
Lactic Acid - kwas mlekowy, substancja nawilżająca, stosowany głównie do skóry suchej czy przesuszonej
Glycerin - gliceryna, substancja nawilżająca
Prunus Amygdalus Dulcis Seed Extract - ekstrakt ze słodkich migdałów, doskonale nawilża, zmiękcza skórę, łagodzi podrażnienia  
Parfum - substancja zapachowa
Coco-Glucoside - substancja myjąca, biodegradowalna, emulgator, niewrażliwa na zmiany pH, otrzymywany na bazie oleju kokosowego i cukrów owocowych
Gryceryl Oleate - emolient tłusty, emulgator, w produktach myjących stosowana jest jako substancja renatłuszczająca  
Zinc Sulfate - siarczan cynku, substancja ściągająca, nieumyślne spożycie w niewielkich ilościach jest bezpieczne, w nadmiernych ilościach może powodować uszkodzenie żołądka, nudności lub wymioty
Glyceryl Caprylate - emolient tłusty, emulgator
Hydrogenated Palm Glycerides Citrate - emulgator stosowany w artykułach spożywczych, produkowany z tłuszczu roślinnego i kwasu cytrynowego
Tocopherol - witamina E, substancja przeciwutleniająca, hamuje procesy starzenia się skóry, zapobiega podrażnieniom i powstawaniu stanów zapalnych
Citric Acid - kwas cytrynowy, działanie złuszczające (usuwa przebarwienia i rozjaśnia skórę), regulator pH


17 składnikowy. Jest całkiem niezły. Sporo substancji do skóry wrażliwej i nawilżających. Wielki plus za witaminę E (choć odrobinę) oraz za ekstrakt z migdałów. Minus za chlorek sodu.
Ocena 8/10.

6. Penaten Seife - mydło

Skład: 
Sodium Tallowate - sól sodowa tłuszczu zwierzęcego, taki tłuszcz jest często pozyskiwany od dużych sieci restauracyjnych i fast foodowych, niestety zatyka pory
Sodium Palm Kernelate - sole z oleju nasion palmowych, sprawia, że produkt jest gładki i łatwo się rozsmarowuje
Aqua - woda
Glycerin - gliceryna, substancja nawilżająca
Paraffinum Liquidum - parafina ciekła, emolient tłusty, sprzyja powstawaniu zaskórników
Mel - miód, wygładza, nabłyszcza, nawilża
Sodium Chloride - chlorek sodu, substancja stosowana do hignieny jamy ustnej aby polerować i redukować nieprzyjemny zapach
Disodium Phosphate - substancja zapachowa, regulator pH
Pentasodium Pentetate - substancja chelatująca
Tetrasodium Etidronate - zwiększa trwałość kosmetyku i jego stabilność
Parfum - substancja zapachowa
CI 77891 - barwnik nieszkodliwy, przeznaczony dla skóry wrażliwej, niestety przyspiesza proces starzenia się skóry.


Porażka. I kto powiedział, że mydła są lepsze od żeli pod prysznic? No przynajmniej nie to. Żaden składnik nie przekonuje do użycia takiego mydła dla dziecka.
Ocena 2/10.




źródło: http://www.kosmopedia.org 

Share:

poniedziałek, 2 marca 2015

Kolejne nowości - ząbkowanie


Ząbkowanie to nie tylko bolączka naszych maluchów. Cierpimy na tym także my, rodzice, patrząc jak kruszynka się zmaga z wychodzącymi, pierwszymi ząbkami. Niespokojny sen, ciągłe budzenie się w nocy, dłuższy płacz, marudzenie i opuchnięte dziąsełka to tylko niektóre z objawów ząbkowania. U niektórych niemowląt występuje czasem gorączka lub biegunka.
Temat poruszam dlatego, iż bardzo często widzę pytania, już bezsilnych mamuś, dotyczących jakiś 'cudownych' sposobów przynoszących dziecku ulgę. Stąd krótki post na ten temat.
Ząbkowanie u Julki zaczęło około 4 miesiąca. Ciągłe marudzenie, przeraźliwe krzyki w nocy i gwałtowne wybudzenia a także opuchnięte dziąsła, dało się już zauważyć. Tym sposobem Jula na początku 5 miesiąca stała się posiadaczką dwóch dolnych jedynek. Tak DWA JEDNOCZEŚNIE A jak sobie radziłyśmy? Oto kilka naszych sprawdzonych i skutecznych sposobów:


1. GRYZAKI
Chyba nie jest to opcja obca dla żadnego rodzica. Kupiłam 3 gryzaki: dwa z ROSSMANNA i jeden z pobliskiego sklepu z artykułami dziecięcymi. Pierwszym gryzakiem była gwiazdeczka (cena około 3€), którą można chłodzić w lodówce. Bardzo przypadł do gustu mojej córeczce. Drugi firmy NUBY (cena około 6€), również nabyłam w ROSSMANNIE. Na początku się sprawdzał, ale w chwili obecnej już ją nie interesuje. Ostatnim gryzakiem jaki kupiłam był z jej ulubioną żyrafką SOPHIE (cena około 10€). Ten 'gryzakuje' do dnia dzisiejszego. 





2. KULECZKI HOMEOPATYCZNE 'OSANIT' - cena do 5€ do 8€
U nas rewelacja! Poleciła nam je jedna ze znajomych położnych. Dostępne są w każdej, niemieckiej aptece. Kuleczki można podawać do 6 razy dziennie po 8sztuk bezpośrednio na języczek. Rozpuszczają się w oka mgnieniu, także nie obawiajcie się, że maluch się zakrztusi. Ja przeważnie aplikuje je Julce tuż przed snem, tak więc nocne, gwałtowne wybudzenia są dla nas obecnie obce. Skład takich kuleczek to głównie:
* rumianek (matricaria recutita) 38mg- działa uspokajająco i przeciwzapalnie
* fosforan wapniowy (calcium phosphoricum) 38mg -  działa przeciwzapalnie
Pozostałymi są m.in. xylitol (xylit), który dodaje słodkiego smaku kuleczkom i ma działanie przeciwpróchnicze.

3. CZOPKI VIBURCOL - cena od 7€ do 8€ (12sztuk)
Ten lek kupiłam w Polsce, ponieważ myślałam, że nie wzięłam OSANIT-u. Czopki są również homeopatyczne i podaje się je tylko raz dziennie. Działają, według mnie, bardzo dobrze. Jula była spokojniejsza i 'nie pchała' aż tak mocno wszystkiego do buźki, jakby chciała sobie ulżyć. Czopki podawałam tylko dwa dni, ponieważ OSANIT się odnalazł na dnie torby podróżnej Także na razie jesteśmy wierni kuleczkom. Mam je w wersji 6sztuk (cena około 18 PLN). Dostępne są również w niemieckich aptekach. 



To są nasze sposoby na zwalczenie niepokoju i bólu jaki może wystąpić przy ząbkowaniu. Dużo słyszałam o żelu 'DENTINOX', ale po przeanalizowaniu składu doszłam do wniosku, że nie jestem fanką lidokaidy. Działa znieczulająco, ale mimo wszystko jest to lek chemiczny, czego wolałabym uniknąć przynajmniej na razie. Skoro pomagają nam ziółka,to czemu z nich rezygnować?


Share:
Scroll To Top