środa, 28 stycznia 2015

Kinderzuschlag



Teraz tak krótko, o nowym terminie jakim jest 'Kinderzuschlag'. Jest to nic innego jak dodatek na dziecko do 'Kindergeld'. Wiele z Was pyta o tym na forum lub w prywatnych wiadomościach, więc podpowiadam, jak wnioskować o takie dofinansowanie. Od razu zaznaczam, że ja o taki dodatek się nie ubiegałam, tak więc moje informacje opierają się tylko i wyłącznie na przeczytanej książeczce o tym zasiłku. Zacznijmy...

KTO MOŻE SIĘ UBIEGAĆ O 'KINDERZUSCHLAG'?
- obydwoje rodziców lub jeden samotnie wychowujący rodzic dziecko, które:
  • mieszka razem z nimi w gospodarstwie domowym
  • nie przekroczyło 25 lat
  • nie wstąpiło w związek małżeński
- rodzice, którzy otrzymują lub będą otrzymywali 'Kindergeld' na to dziecko
- zarobki rodziców wynoszą CO NAJMNIEJ  (od października 2008) para 900Eurosamotnie wychowujący dziecko rodzic 600Euro)
- rodzice, których wzięte pod uwagę zarobki oraz majątek (poniżej opisane co się wlicza do majątku), nie przekraczają najwyższej granicy dochodów

UWAGA! Rodzice, którzy otrzymują zasiłek dla osób bezrobotnych lub z pomocy społecznej ('Arbeitslosengeld II' lub 'Sozialgeld') i nie mają żadnych przychodów, mogą otrzymać TYLKO 'Kindergeld' tzn. ,że 'Kinderzuschlag' im NIE PRZYSŁUGUJE.

WYPŁATA 'KINDERZUSCHLAG'
Maksymalna kwota, którą można otrzymać to 170Euro miesięcznie za jedno dziecko mieszkające z rodzicami/rodzicem w tym samym gospodarstwie domowym. Jeśli dzieci jest więcej niż jedno, analogicznie kwota zostaje podwojona.

JAK USTALIĆ SWÓJ MAKSYMALNY DOCHÓD?

Za dochód uznawane są wszystkie przychody, jakie rodzic otrzymuje. Nie ma znaczenia, czy jest to wynagrodzenie, czy są one przeznaczone na pokrycie wydatków itp. 

Przykłady, które uznaje się jako dochód:
  • wynagrodzenie za pracę
  • alimenty i inne świadczenia na rzecz utrzymania dziecka
  • zasiłki takie jak np. dla bezrobotnych czy też chorobowe
  • zasiłek rodzinny 'Elterngeld' lub wsparcie finansowe na pokrycie wydatków związanych z opieką nad dzieckiem 'Betreuungsgeld'
  • renta lub emerytura
  • odsetki
  • przychody z wynajmu lub leasingu 
Przykłady, które NIE SĄ uznawane jako dochód:
  • świadczenia z tytułu opieki/ubezpieczenia pielęgnacyjnego 'Pflegeversicherung'
  •  minimalna emerytura ustalona na mocy ustawy federalnej lub innej reguł
Do rozpatrzenia przychodu brutto odejmuje się:
  • wszelkie płacone podatki (np. podatek kościelny, podatek dochodowy)
  • składki na ubezpieczenia społeczne lub dobrowolne (np. zdrowotne, emerytalne, opieka pielęgnacyjna, ubezpieczenie OC)
  • zgodnie z ustawą przychodach, tzw. 'Riester-Rente' czyli dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia emerytalnego wspieranego przez państwo niemieckie
  • koszty uzyskania przychodu (np. koszty podróży do pracy)
  • ryczałt uzależniony do przychodu
  • zasiłek urlopu macierzyńskiego w wysokości do 300Euro (w przypadku wypłaty przez dłuższy okres do 150Euro miesięcznie) 
 Jako majątek uznawane są:
  • gotówka zaoszczędzona np. dzięki papierom wartościowym
  • oszczędności na budowę domu lub kupno ziemi
Jako majątek NIE SĄ uznawane:
  • sprzęty gospodarstwa domowego
  • nieruchomość zamieszkiwana przez właściciela (do 130m2, gruntów do 500m2 na obszarach miejskich, gruntów do 800m2 na obszarach wiejskich)
COŚ EXTRA !
Osoby ubiegające się o 'Kinderzuschlag', mogą dodatkowo ubiegać się o zasiłek na kształcenie swojego dziecka. Na jedno dziecko przypadają świadczenia:
- pokrycie kosztów jednodniowych wycieczek ze szkoły lub przedszkola (koszty rzeczywiste)
- pokrycie kosztów kilkudniowych wycieczek ze szkoły lub przedszkola (koszty rzeczywiste)
- pokrycie kosztów 'wyposażenia' do szkoły (100Euro rocznie)
- pokrycie kosztów transportu uczennic i uczniów do szkoły (dotacja do kosztów rzeczywistych)
- pokrycie kosztów wsparcia naukowego/kształcenia (np. korepetycje) (koszty rzeczywiste)
- pokrycie kosztów wyżywienia w szkole, placówce dziennej opieki nad dzieckiem ('Kindertagesstätte') lub świetlicy (dotacja)
- pokrycie kosztów na udział w wydarzeniach kulturalnych szkoły (10Euro miesięcznie)

DODATKOWY ZASIŁEK:
Istnieje jeszcze coś takiego jak 'zapotrzebowanie dodatkowe' do wniosku o 'Kinderzuschlag'. Mogą o niego wnioskować:
  • samotni rodzice w zależności od liczby i wieku dzieci (nie potrzebny jest żaden dowód)
  • przyszłe mamy będące w 13 tygodniu ciąży (wymagane zaświadczenie od lekarza lub okazanie książeczki ciąży 'Mutterpass')
  • osoby niepełnosprawne (kopia potwierdzenia przeprowadzonej rehabilitacji
  • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, które osiągnęły 65 lat i mają wpisane w książeczce zdrowia symbol 'G' 
  • osoby, które ponoszą duże koszta koniecznych leków  (potwierdzenie od lekarza na specjalnym druku od 'Famielienkasse' druk do pobrania <<<kliknij>>>)
  • osoby o niezaprzeczalnych i trwających specjalnych potrzeb

KILKA ZASAD DOTYCZĄCYCH 'KINDERZUSCHLAG':
  • otrzymuje go ZAWSZE tylko jedna osoba 
  • wypłacany jest razem z 'Kindergeld'
  • jeżeli opieka nad dzieckiem jest podzielona (np. rodzice są po rozwodzie, a dziecko przebywa raz u mamy, raz u taty), to rodzice powinni zdecydować między sobą, komu zasiłek będzie wypłacany (nie może tego rozstrzygnąć sąd)
  • zasiłek jest wypłacany do 25 roku życia dziecka
WNIOSKUJEMY!
  1. Aby zawnioskować o taki zasiłek, należy wypełnić wniosek, który można otrzymać w każdej 'Familienkasse' lub pobrać go tutaj ☞ <<<kliknij>>>  . Należy go dostarczyć do właściwej 'Familienkasse' (do tej, która jest w naszej okolicy). Pamiętajcie, że jeden wniosek jest na JEDNO dziecko. Na każde kolejne znajdziecie tutaj ☞ <<<kliknij>>>
  2. Potrzebujemy też zaświadczenia o zarobkach, jeśli jesteśmy zatrudnieni <<<kliknij>>> 
  3. Jeśli prowadzimy własną działalność wypełniamy ten druk i dołączamy do wniosku <<<kliknij>>>
  4. Jeśli w rodzinie są więcej niż 3 osoby łącznie z nami, musimy dodatkowo wypełnić załącznik do wniosku o nazwie KiZ 1b, który otrzymamy na żądanie w urzędzie lub pobierzemy tu ☞ <<<kliknij>>>
  5. Jeśli wynajmujemy mieszkanie, musimy także wypełnić załącznik, ale o numerze KiZ 5b do pobrania tutaj ☞ <<<kliknij>>> , który to mówi o kosztach wynajmu i ogrzewania.
  6. Jeśli otrzymujemy 'Wohngeld', musimy również dostarczyć potwierdzenie


WAŻNE!!
Pamiętajcie, że 'Familienkasse' przechowuje Wasze dokumenty w formie elektronicznej. Tuz po wprowadzeniu do systemu waszych akt, które otrzymują w formie papierowej, zostają one automatycznie niszczone. Tak więc SKOPIUJCIE sobie KAŻDY DOKUMENT, ponieważ w razie konieczności okazania oryginalnych papierów, musicie je dostarczyć nie później niż 8 tygodni od wezwania. Inaczej będzie wymagane ponownie wnioskowanie o zasiłek.


O KAŻDEJ ZMIANIE INFORMUJEMY URZĄD
Jeśli coś ulega zmianie, musimy o tym fakcie powiadomić 'Famielienkasse'. Do takich zmian należą:
  • dziecko po raz pierwszy osiąga dochody lub ulegają one zmianie
  • nasz dochód lub majątek ulega zmianie
  • dochód lub majątek naszego współmałżonka/partnera ulega zmianie
  • zmienia się ilość członków rodziny zamieszkującej to samo gospodarstwo domowe
  • zmieniają się świadczenia (np. ciąża w rodzinie)
  • zmieniamy miejsce zamieszkania
Jeśli zgłosimy powyższe zmiany zbyt późno lub co gorsza wcale, będziemy zmuszeni oddać cały zasiłek 'Kinderzuschlag'. Dodatkowo będziemy ukarani grzywną. Tak więc jeśli nie jesteście pewni zmian, czy je zgłaszać czy nie, zawsze możecie o nie zapytać pracowników 'Familienkasse' (telefon 0800 4 5555 30).

    To chyba tyle z tych najważniejszych (moim zdaniem) informacji. Jeśli o czymś zapomniałam, komentarze mile widziane! (będę jakby co poprawiać).

    Poniżej natomiast załączam link do wniosku, które świetnie wytłumaczył portal Polonia Serwis.

    przejdź do wniosku o Kinderzuschlag <<<kliknij>>>


    informacje na podstawie: Merkblatt Kinderzuschlag
    Share:

    poniedziałek, 19 stycznia 2015

    Sposoby na zwalczanie kolek po niemiecku




    Taaaaak... o tym jak przerażające potrafią być kolki nie tylko dla samego malucha, ale także dla rodziców, może chyba napisać większość mamuś. Słyszy się o tym i mówi, jak bardzo maluch się męczy. Ale... w tym wszystkim pomija się czasem fakt 'męczarni' psychicznych rodziców. Robimy wszystko, aby pomóc biednemu maleństwu, a ono nadal płacze! Ba! Nie jest to płacz standardowy, jak na głód czy mokrą pieluszkę. Jest to płacz dziwny, mocno krzykliwy przeradzający się niemalże w piski. Znam to, bo niestety nas to okropne cholerstwo (za przeproszeniem) nie ominęło. Nie obyło się bez chwil, w którym siadałam lub nosiłam Jule i płakałam razem z nią...

    100 dni płaczu? Nie wiem. Być może, nie liczyłam. Przynajmniej tak ten okres nazywają w Chinach. Julkowe kolki pojawiły się równo po ukończeniu przez nią trzech tygodni. Jest to nic innego jak dość mocny skurcz mięśniówki jelit, który powoduje ból brzucha. Mówi się, że jest spowodowana niedojrzałością układu pokarmowego, łykaniem powietrza podczas jedzenia czy też przejedzeniem. Wszystkie mamusie o tym wiedzą i zapewne większość szukała wszędzie (internet, książka, magazyny, filmy) 'cudownych' sposobów na zwalczenie jej lub chociażby złagodzenie. Powiem Wam, że 'cudownych' sposobów niby nie ma. ALE! U nas podziałał jeden i od tej pory aż do 3 miesiąca ratowaliśmy się tylko tym. Nie oznacza to, że u wszystkich maluchów ten sam sposób zadziała, bo wiadomo, każde dziecko jest zupełnie inne i każdemu co innego pomaga. Tak więc zacznę może od napisania tych, od których zaczęliśmy z mężem 'wojnę' o dobre i komfortowe samopoczucie naszego Skarba.



    WALKA Z KOLKĄ NIEMOWLĘCĄ PO NIEMIECKU

    MASAŻE BRZUSZKA
     
    Na ten sposób natrafił chyba każdy, czy to w internecie czy w jakimś poradniku (jednym z wielu!). Masuje się brzuchol dzieciula, stosując specjalny masaż antykolkowy (możecie wygooglować sobie jak wygląda). Większość do masaży poleca oliwki lub jakieś olejki. My zakupiliśmy w tutejszej aptece olejek do masażu brzuszka na bazie kopru włoskiego i kminku (Fenchel-Kümmel-Öl cena około 16Euro). Jest bardzo wydajny, bo mamy buteleczkę jeszcze do tej pory. Czy skuteczny? Miałam wrażenie, że po masażu jeszcze gorzej ją bolało. Chociaż były momenty, że pomagał jej troszkę 'popurkać'.


    HERBATKA Z KOPRU WŁOSKIEGO


    Kupiłam ją za poradami mamy i teściowej. Kiedyś ponoć tylko tym się ratowały, więc spróbowałam i ja. Na początku mała nie bardzo chciała ją pić, bo kupiłam tą z bardzo niską zawartością cukru, ale później chyba jej posmakowała, bo wypijała zawsze tyle ile jej podawałam (ok.60ml). Bałam się wlewać do butelki więcej, bo słyszałam, że w nadmiarze stosowana może powodować zatwardzenia. Nie wiem czy to jest prawdą, ale wolałam dmuchać na zimne. Herbatki niestety nie pomogły.





    PODUSZECZKA Z PESTKAMI SUSZONYCH WIŚNI


    O niej dowiedzieliśmy się dzięki położnej. Jest to nic innego jak suchy termofor. Pestki wiśni gromadzą i utrzymują ciepło, dzięki czemu pomagają uśmierzyć choć trochę ból brzuszka. Poduszeczkę wystarczy włożyć do mikrofalówki (moc ok 600W) na około 1 minutę, po czym wyjąć i położyć na brzuszku niemowlęcia. Musicie jednak z tym uważać, bo czasami potrafi się nagrzać jak szalona i może oparzyć nie tylko Was, ale też malucha. Dostaniecie ją w każdym DM lub ROSSMANNIE (Kirschkernkissen cena około 5Euro) . Troszkę zdawała egzamin, ale nie na długo. Stąd nasze dalsze poszukiwania.

    CZOPKI CARUM CARVI

    Również o nich mamy informacje od położnej. Czopki są na bazie ziół (między innymi kopru włoskiego), które zwalczają uczucie przepełnienia, wzdęcia czy też bóle brzuszka, które budzą dziecko w nocy. Do nabycia w każdej aptece (Carum Carvi Kinderzäpfchen cena około 9Euro). Też nie bardzo widzieliśmy oszałamiające rezultaty. Z raz lub dwa było lepiej, ale też nie na długo. Natomiast teraz, kiedy mała ma jakiś ból brzucha nie związany z kolką, po podaniu czopka ból mija i bez problemu może zasnąć, także dopiero teraz je sobie chwalę. 



    KROPLE SAB SIMPLEX

    Wszyscy wniebogłosy zachwalali te krople. Przepisał nam je również pediatra, a w ogóle nie pomogły. Troszkę puszczała 'bączki', ale wiadomo - to nie wszystko. Podawałam jej przy każdym ataku kolki, przez jakieś dwa tygodnie i je odpuściłam. Proponowano nam jeszcze coś deko mocniejszego, a mianowicie krople 'Lefax' lecz nie chciałam jej zbytnio faszerować lekami. Jakoś się zawiodłam na tych 'Sabcudownych' kroplach. Szukaliśmy dalej...






    KROPLE BIGAIA

    Również rada położnej. Krople są probiotykiem, także na ich działanie musieliśmy troszkę poczekać, bo około dwóch tygodni. Po tym czasie mała zaczęła m.in. ładnie się 'wypróżniać', puszczać 'bączki', a ból brzuszka nie był już tak męczący. Jednak zanim zobaczyliśmy jakikolwiek efekt, klawiatura aż była gorąca od wyszukiwania kolejnych sposobów na zwalczenie kolki niemowlęcej. 





    SUSZARKA

    TAK! Właśnie! Szum suszarki uspokaja niemowlę, ponieważ odzwierciedla prawdopodobnie dźwięki z czasów jego pobytu w brzuszku mamy. To urządzenie nas ratowało. Skutkowało faktycznie, ale w sytuacjach naprawdę kryzysowych nie dawała sobie rady. Płacz był na tyle głośny, że mała nawet jej nie słyszała. Suszarka leżała każdej nocy przy naszym łóżku, aż kiedyś niechcący się potknęłam o jej kabel i wywinęłam orła (na szczęście na łóżko). W tej chwili pomyślałam o aplikacji; coś musi być w tych dzisiejszych mądrych telefonach. I rzeczywiście, kilka się znalazło z dźwiękami uspakajającymi niemowlęta. Była tam też między innymi suszarka. Po dziś dzień używamy ją, kiedy mała nie chce nam za bardzo usnąć. Polecam dwie na iPhona i jedną na telefony z Androidem:


    iPhone: Baby Sleep



    iPhone: Sound Sleeper



    Androdid: Föhn, Ton






     CHUSTA


    Strzał w 10! Ratunek na wszystko. Na kolki, marudzenie, pragnienie bliskości itp.. Mogłabym ją wychwalać godzinami, o tym jak bardzo nam pomogła w tych niesamowicie ciężkich chwilach. Na początku byłam nastawiona bardzo sceptycznie na tak zwaną 'szmatę' (wiem okropne porównanie, ale tak właśnie wygląda) do noszenia dzieci. Jednak, gdy tylko ją dostaliśmy i włożyliśmy małą podczas ataku kolki, wiedzieliśmy, że był to wybór absolutnie godny polecenia. Momentalnie się uspokoiła i... zasnęła! Raj dla naszych uszu i duszy zaczął istnieć! 
    Nasza chusta typu 'jersy' (elastyczna) firmy MOBY WRAP została zakupiona w BABYWALZ internetowo za 39Euro (trafiła nam się przecena). Mogę ją śmiało polecić mamom, które próbowały już wszystkiego, ale nie chusty. Nie ma nic lepszego a przede wszystkim piękniejszego niż 'chustowanie' malucha (ale o tym innym razem).

     RURECZKI WINDI

    O nich dowiedziałam się jak nasza pierwsza córka miała już ponad rok, także potrzebne nam nie były. Ale teraz, przy drugiej, niestety sytuacja się powtarza.. Zaopatrzyliśmy się w nie niedawno i już widać pierwsze efekty. Dzidzia jest "odpowietrzona" co daje duży komfort dla jej brzuszka a co najważniejsze płacz i cierpienie się skraca. Także stwierdzamy, że pomaga :) Można je kupić w każdej aptece a nawet w Rossmannie. Ceny to pomiędzy 13€ a 16€ za 10 sztuk.

     

    Cierpliwości i powodzenia!


    Share:

    czwartek, 8 stycznia 2015

    Lecznicze kąpiele niemowlęcia

    W Niemczech jest moda na wszystko, co jest BIO. BIO MARKETY cieszą się tu bardzo dużą popularnością. Jednym słowem, jak jesteś BIO - jesteś TRENDY.Moja położna też jest raczej osobą, która stara się wszelkimi sposobami unikać leków chemicznych. Stosuje w zamian za to środki medycyny naturalnej, które okazały się pomocne podczas ciąży jak i w czasie, kiedy moja kruszyna potrzebowała pomocy. Nie ukrywam, że również zdziwiła mnie jej sugestia kąpania Julki w wodzie z dodatkiem oliwy z oliwek na sam początek. Ale zastosowałyśmy się do jej zaleceń i nie żałujemy.

    Niedawno natknęłam się na artykuł w gazecie dotyczący naturalnych, leczniczych kąpieli niemowląt na dolegliwości związane z odparzeniami, suchością skóry czy też podrażnieniami. Dzielę się więc ciekawostkami, które mogą być nieraz przydatne.

     KROCHMAL (potrzebna mąka ziemniaczana 'KARTOFFELMEHL')
    * łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia i wypryski
    jak zrobić kąpiel?
    zmieszaj 2-3 łyżki mąki ziemniaczanej z niewielką ilością wody, a następnie wlej do gotującej wody w garnku (na ok. 1,5 litra). Tak powstały 'kisiel' wlej do kąpieli.

    PŁATKI OWSIANE 'HAFERFLOCKEN'
    * zmiękcza wodę oraz łagodzi podrażnienia skórne i łagodzi świąd
    jak zrobić kąpiel?
    pół szklanki płatków owsianych wsyp do płóciennego woreczka i włóż na 15minut do wody (na ok. 1,5 litra); zagotuj a następnie dodaj do kąpieli

    OTRĘBY PSZENNE 'WEIZENKLEIE'
    * działa na podrażnioną skórę łagodząco i zmiękczająco
    jak zrobić kąpiel?
    do płóciennego woreczka wsyp dwie garści otrębów i gotuj w 2 litrach wody przez pół godziny; tak przygotowaną wodę wlej do kąpieli dodatkowo wyciskając woreczek, aby nie tracić ani kropli mieszanki

    SIEMIĘ LNIANE 'LEINSAMEN'
    * łagodzi podrażnienia, zmniejsza swędzenie oraz natłuszcza skórę
    jak zrobić kąpiel?
    pół szklanki siemienia lnianego wsyp do dużego garnka z wodą (nie może być pełny, bo będzie kipieć); gotuj przez 15minut, a do wanienki dodaj 'galaretkowy' wywar bez ziaren.


    OLEJ LNIANY 'LEINÖL'
    * regeneruje i nawilża skórę
    jak zrobić kąpiel?
    1-2 łyżki oleju dodaj do kąpieli niemowlęcia; należy podczas kąpieli bardzo uważać, ponieważ wanienka jak i maluch będą bardzo śliskie (!)

    NAPAR RUMIANKU 'KAMILLENTEE'
    * łagodzi podrażnienia oraz sprawdza się przy pieluszkowym zapaleniu skóry
    jak zrobić kąpiel?
    dwie saszetki rumianku zalej w dużym kubku wrzącą wodą i odstaw na 10minut pod przykryciem; taki napar wlej do wanienki

    NADMANGANIAN POTASU 'KALIUMPERMANGANAT'
    * działa odkażająco, ale UWAGA wysusza skórę; do stosowania w zranieniach i podrażnieniach skóry nie związanych z przesuszeniem
    jak zrobić kąpiel?
    w ciepłej wodzie rozpuść kilka kryształków nadmanganianu potasu i wlej do kąpieli; woda zabarwi się na kolor lekko różowy
    nadmanganian potasu dostaniecie w każdej niemieckiej aptece (są zazwyczaj w szklanych, ciemnych buteleczkach)

    MLEKO MAMY
    * najbardziej naturalny środek pielęgnujący, który odżywia skórę niemowlęcia i nie podrażnia jej
    jak zrobić kąpiel?
    gdy karmisz piersią, a z drugiej brodawki wycieka mleko, zbierz je do czystego naczynia i dodaj do wody, w której będziesz kąpała malucha lub po prostu dodaj troszeczkę odciągniętego mleka


    Po takich leczniczych kąpielach, skóry niemowlęcia nie należy spłukiwać tylko delikatnie osuszyć mięciutkim ręcznikiem.

    Jak widać są przeróżne sposoby na naturalną kąpiel naszego szkraba jeśli ktoś woli nie dodawać żadnych płynów do kąpieli lub innych wymyślnych specyfików stojących na sklepowych półkach.

    żródło: na podstawie gazety 'Dziecko' styczeń 2015

    Share:

    Zmiany w terminach wypłaty Kindergeld



    Nowy rok i nowe zmiany. Nikt nie próżnuje, 'Famielienkasse' również nie. Śledząc pytania niektórych mamuś, zamieszczam tabelę na cały rok, z terminami wypłat 'Kindergeld'. 

    Jak sprawdzić, kiedy oczekiwać przelewu? Bardzo prosto. Posiadając numer 'Kindergeld', patrzymy na OSTATNIĄ CYFRĘ, np.

    Numer 'Kindergeld' to: 115FK154721

    Ostatnią cyfrą jest 1 tak więc wypłaty możemy spodziewać się dnia 08.01.2015.

















    źródło: http://www.arbeitsagentur.de/
    Share:
    Scroll To Top